WRZESIEŃ
Za nami pierwszy miesiąc w świetlicy szkolnej. Świetliczaki rozpoczęły go od wspomnień wakacyjnych, dzielenia się swoimi przygodami oraz od tworzenia wspólnej pracy plastycznej – Nasze Wakacje. Gdy dopisywała pogoda, dużą radość sprawiały dzieciom wyjścia na plac zabaw, gra w piłkę. Podczas pierwszych dni poznaliśmy też zasady obowiązujące na świetlicy oraz stworzyliśmy Świetlicowy Kodeks. W drugim tygodniu września odbyło się pasowanie na Świetliczaka. Odbyło się ono w formie zabawy – należało odpowiedzieć na pytania dotyczące bajek, przedmiotów szkolnych oraz odgadnąć zagadkę. Wszyscy poradzili sobie wspaniale a na pamiątkę dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom. Następne dni to Dzień Kropki w świetlicy oraz Dzień Chłopaka. Tworzymy też prace plastyczne związane z jesienią, utworzyliśmy świetlicowy kącik szachowy. W świetlicy miło spędzamy czas! L.U.
PAŹDZIERNIK
Październik w świetlicy był różnorodny tematycznie. Świetliczaki kontynuowały doskonalenie umiejętności szachowych. Chętnie grali także z uczniami ze starszych klas, aranżując mini turnieje szachowe. Obchodziliśmy także kilka dni tematycznych, m.in.: Dzień Zwierząt, Dzień Owoców i Warzyw, Dzień Drzewa, Dzień Kundelka, Dzień Dyni. Świetliczaki przypomniały sobie, jak należy opiekować się zwierzętami, co to są prawa zwierząt, zrobiły prace plastyczne, wykonały sałatki owocowe (z jabłka, banana, śliwki, mandarynki, kiwi), poznały budowę drzewa, najpiękniejsze drzewa świata oraz rozpoznawały liście drzew z naszego klimatu. Uczniowie przygotowywali także teatrzyki, gdzie głównym bohaterem jest pies. Poznali najpopularniejsze rasy. Tworzyli także dynie, malowali dynie styropianowe według własnego pomysłu, oraz przygotowali plakaty filmowe wymyślonych przez siebie filmów, w których jednym z bohaterów miała być dynia. Wykorzystaliśmy także folię stretch do rozwijania wyobraźni – malowaliśmy na niej obrazy. Świetliczaki wysłały też kartki przygotowane przez siebie do innych świetlic oraz otrzymały listy z zaprzyjaźnionych szkół, co sprawiło im wiele radości. Do naszego stałego programu wpisał się kącik muzyki klasycznej – w piątki po godzinie 15:00 poznajemy utwory o delikatnym brzmieniu - fortepianowe, skrzypcowe.
Nowością jest kalendarz zawieszony na gazetce świetlicowej, gdzie zaznaczone zostały dni z nietypowymi świętami, które przypadają w miesiącu październiku. Świetliczaki mogły zaglądać do niego, aby dowiedzieć się, jakie dni tematyczne są przewidziane na dany tydzień i miesiąc. Każdego pierwszego dnia miesiąca zostanie wywieszony nowy kalendarzyk, przygotowany na każdy miesiąc osobno. Kilka zdjęć z październikowej świetlicy poniżej. L.U.
Na świetlicy porannej w październiku odbywały się różnorodne zajęcia – miesiąc zaczynaliśmy od dnia uśmiechu gdzie dzieci przygotowywały wesołe ludziki wykorzystując kubeczki papierowe i balony. Dzieci uwielbiają balony i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, więc zabawa nie skończyła się tylko na tworzeniu ludzików z ich wykorzystaniem. Nasz kolejny pomysł to malowanie buziek/ludzików na balonach. Dzieci mogły wykorzystać do tego swoją wyobraźnię, a następnie energię na grę i tańce z balonami. Nie zabrakło także zajęć na których uczniowie ćwiczyli swoje rączki. Jednym z nich było lepienie z plasteliny labiryntów. Po skończeniu swojej pracy czekała na dzieci dalsza część zabawy - przejście ulepionego labiryntu za pomocą kuleczki co nie było takie proste ale satysfakcjonujące. Labirynty bardzo spodobały się uczniom wiec postanowiliśmy wspólnie stworzyć dużą grę którą narysowaliśmy na brystolu. Gra była bardzo ciekawa i przyniosła wiele uśmiechu. Polegała na współpracy dwóch zawodników – bez tego przejście gry było niemożliwe. Zapraszam do galerii zdjęć gdzie zobaczą Państwo stworzoną przez dzieci grę.
Promując zdrowe odżywianie dzieci miały okazję samodzielnie przygotować pyszny sok owocowo-warzywny. W ramach zajęć dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami owoców, warzyw i ich wartościami odżywczymi oraz korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z ich spożywania. Soki wszystkim smakowały i przy okazji witaminy dostarczały. E.S.
LISTOPAD
W listopadzie na świetlicy popołudniowej mieliśmy jeszcze zajęcia o tematyce jesiennej, ale już pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy witać się z zimą. Świetliczaki kontynuowały grę w szachy, stała się ona jedną z naszych ulubionych gier. Obejrzeliśmy fragmenty turnieju szachowego (Singapore International Open 28.11.-05.12.2024), poznaliśmy najlepszych szachistów na świecie. Rozwijaliśmy swoje talenty muzyczne oraz ćwiczyliśmy w formie zabawy wystąpienia na forum klasy z użyciem mikrofonu oraz z podkładem muzycznym. Śpiewaliśmy swoje ulubione piosenki indywidualnie lub w parach. Poznaliśmy akordeon, jego budowę oraz wysłuchaliśmy utworów zagranych na tym instrumencie (piosenki ludowe oraz dziecięce). Mogliśmy także sami spróbować zagrać na akordeonie z pomocą wychowawcy. Powiedzieliśmy sobie także o wartościach rytmicznych, nutach. Najbardziej uroczyście obchodziliśmy 11 Listopada. Obejrzeliśmy animacje o historii Polski, odsłuchaliśmy patriotycznych pieśni, rozmawialiśmy na tematy związane z historią, z naszym krajem, z wielkimi Polakami. Zrobiliśmy patriotyczne serca. Z ciekawszych dni tematycznych w listopadzie wymienić można Dzień Postaci z Bajek (tworzenie ulubionej postaci lub wymyślonej przez siebie w rozmiarze XXL - na podstawie obrysu konturu własnego ciała), Dzień Jeża (powtórzenie wiadomości o jeżu, ciekawostki - ile igieł ma jeż, rozwiązywane wspólnie dyktando jeżowe), Dzień Misia (tworzenie misiowych teatrzyków z misiami przyniesionymi przez uczniów w roli głównej, misiowe memory, misiowa moda, najbardziej lubiane misie z bajek). Tworzyliśmy prace z papieru - origami, serca, choinki 3D, gwiazdy; z patyczków: samoloty, zakładki do książki, z drucików: ozdoby świąteczne. Wykonaliśmy też kartki świąteczne dla uczniów z zaprzyjaźnionych świetlic szkolnych, na których podpisaliśmy się swoim imieniem i wraz z najlepszymi życzeniami, wysłaliśmy do sześciu szkół. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na dywanie: krzesełka, przechodzenie przez linę. Listopad zakończyliśmy Andrzejkami w świetlicy. Próbowaliśmy poznać przyszłość przez tradycyjne zabawy z butów, z kart. Podczas przerw tego dnia skorzystaliśmy z muzyki na korytarzu szkolnym, do której mogliśmy potańczyć, tak też zakończyliśmy miesiąc - radośnie i sympatycznie. L.U.
ZAPRASZAM DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO.
Co działo się w naszej świetlicy porannej w listopadzie i grudniu?
W ostatnich miesiącach świetlica szkolna tętniła życiem! Zorganizowaliśmy wiele kreatywnych zajęć, które dostarczyły dzieciom radości i rozwijały ich zdolności manualne oraz wyobraźnię.
W listopadzie:
Kreatywne budowle – dzieci tworzyły ogromne konstrukcje z plastikowych rurek i klocków, ucząc się współpracy i rozwijając zdolności przestrzenne.
Zabawy sensoryczne – wspólnie przygotowaliśmy masę plastyczną z mąki ziemniaczanej, odżywki i barwników. Zabawa była rewelacyjna!
Dzień Jeża – tworzyliśmy kolorowe jeże z plasteliny i bibuły, które zdobiły naszą świetlicę.
Nowe gry planszowe – testowaliśmy gry, które świetlica otrzymała, a dzieci świetnie się bawiły, ucząc się przy tym logicznego myślenia i współpracy.
W grudniu przygotowywaliśmy się do świąt:
Wykonaliśmy piękne ozdoby na korytarz szkolny, m.in.:
Gwiazdy z papierowych torebek,
Aniołki z papieru,
Wianki z drucików kreatywnych,
Ozdoby na choinkę z drewnianych szablonów.
Malowaliśmy śnieżne domki na tekturze białym markerem, wprowadzając się w zimowy klimat.
Ubieraliśmy choinkę na korytarzu szkolnym i tworzyliśmy kartki świąteczne przy użyciu maszynki do wycinania szablonów.
Zorganizowaliśmy mini sesję zdjęciową w świątecznym klimacie – wspólnie tworzyliśmy aranżacje ustawiając prezenty i balony, słuchając świątecznych piosenek.
Nie zabrakło również obchodów ważnych dni:
Mikołajki
Czas spędzony w świetlicy był pełen świątecznego klimatu! E.S.
ZAPRASZAM DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO!
GRUDZIEŃ
W grudniu na świetlicy popołudniowej dominowała tematyka zimowo-świąteczna. Rozmawialiśmy o tradycjach w naszych domach, w naszym regionie. Poznaliśmy wioskę św. Mikołaja w miejscowości Rovaniemi w Finlandii (m. in. zobaczyliśmy transmisję live na YouTube), przypomnieliśmy sobie, kim był św. Mikołaj – biskup. Zrobiliśmy dekoracje świąteczne: śnieżynki, buciki, aniołki. W tle towarzyszyła nam muzyka świąteczna – piosenki w języku polskim oraz hiszpańskim. Otrzymaliśmy pozdrowienia i świąteczne życzenia z innych świetlic, co było dla nas bardzo miłe.
Grudniowe dni tematyczne to Dzień Górnika, Dzień Piłki Nożnej oraz Dzień Guzika. Przypomnieliśmy sobie, kim jest św. Barbara, jakie tradycje są związane z tym świętem, kolory pióropuszy, odsłuchaliśmy Hymn Górniczy w wykonaniu Orkiestry Dętej Katowice. Mówiliśmy także o mundurze (m.in. ile guzików ma mundur górniczy, jak nazywa się czapka górnicza). Poznaliśmy wirtualnie kopalnie soli Wieliczka – wirtualna wycieczka obejmowała trasę turystyczną, a największe wrażenie zrobiła kaplica św. Kingi. Podczas Dnia Piłki Nożnej omówiliśmy zasady gry, najsławniejszych piłkarzy oraz drużyny piłkarskie. Obejrzeliśmy najciekawsze gole na świecie. Następnie tworzyliśmy duże boiska do gry. Dzień Guzika to poznanie historii guzika – skąd pochodzi? Jakie są rodzaje guzików, co można ciekawego z guzików zrobić. Obejrzeliśmy wirtualnie wystawę prac Ewy Kaczmarczyk w Centrum Sztuki w Oławie pt. „Guzik mnie obchodzi”. Są to obrazy stworzone z guzików. Uczyliśmy się przyszywać guziczki do kawałków materiału. Kolejnego dnia ponowiliśmy zajęcia z igłą i nicią ale w innej formie – zszywaliśmy kawałki materiałów.
Na świetlicy graliśmy w ulubione gry (m.in. szachy, pomysłówka – rowijająca kompetencje językowe oraz wiele innych), a także w zupełnie nowe, które mamy od tego miesiąca na świetlicy.
Świetlicę w roku 2024 zakończyliśmy owocowym poczęstunkiem i najlepszymi życzeniami na 2025 rok! L.U.
ZAPRASZAM DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO!