Psy, koty, konie, świnki morskie i chomiki - wszystkie towarzyszą nam na dobre i na złe. Często zdaje się, że dają nam więcej, niż same otrzymują. Choć w wielu kwestiach podejście ludzi do zwierząt wciąż wymaga poprawy, grono miłośników zwierząt stale rośnie.
Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Zwierząt, Samorząd Uczniowski poprosił naszych Uczniów aby pochwalili się swoimi pupilami i tak oto powstała fantastyczna galeria miłośników zwierząt i ich zwierzaków.
Światowy Dzień Zwierząt to doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim ludziom o tym, że nie powinniśmy traktować tych stworzeń jak rzeczy, a jak odczuwające emocje i posiadające pragnienia istoty. Dzień Zwierząt wypada w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święty Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń.
W ramach obchodów tego ważnego dnia, polecam wszystkim zapoznanie się z legendą psa Dżoka /dostępnej pod poniższym linkiem/, która pokazuje siłę przywiązania i wierności zwierzęcia do swojego właściciela. Jest to piękna opowieść która uczy i wzrusza...
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody tego dnia. Wszyscy uczniowie przesłali przepiękne zdjęcia, które można podziwiać w galerii. Chcemy również poinformować, że na wszystkich miłośników zwierząt, którzy przesłali do nas swoje zdjęcia, po powrocie do szkoły czeka niespodzianka – naklejki zwierzaki, od opiekunów Samorządu Uczniowskiego.
D. G., A. L.
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, w tym roku zdalnie, co nie oznacza, że mniej pozytywnie i kreatywnie. W tym trudnym dla wszystkich czasie w sposób szczególny pragnęliśmy podkreślić wartość uśmiechu, okazywania sobie pomocy, bycia dla siebie dobrym i serdecznym. W ramach świętowania zorganizowany został konkurs na plakat nt. życzliwości, wychowawcy podczas zajęć rozmawiali z uczniami o życzliwości i jej wartości w życiu codziennym. Klasy młodsze przygotowały wesołe słoneczka, klasa VII a specjalne pozdrowienia, a uczniowie klasy VI, podczas zajęć kreatywnych stworzyli filmik pt. życzliwość...podaj dalej.
Wszystkim zaangażowanym uczniom, nauczycielom i rodzicom serdecznie dziękujemy :)
Zapraszamy do oglądania.
A.Ol., A.Ok
PRACE KONKURSOWE
TAK ŚWIĘTOWALIŚMY :)
ŻYCZLIWOŚĆ....PODAJ DALEJ :)
Zapraszam do albumu fotograficznego, do obejrzenia prac uczniów klasy 1- "Jesienne parasole" i "Smaczne cudaki" oraz uczniów klasy 3 - "Przyrodnicze ciekawostki". J.H
W zakładce świetlica chętni uczniowie klas młodszych znajdą tematy prac plastycznych, które mogą w domu wykonać, a potem przesłać do nauczyciela świetlicy. Więcej w zakładce. Zapraszam J.H
Pod koniec października bieżącego roku Samorząd Uczniowski zorganizował szkolny konkurs pod nazwą „Jesienne bukiety’’. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych, wyobraźni oraz współdziałania w grupie. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy zgodnej z tematem. Uczniowie wykorzystali dary jesieni. Prace były barwne, pomysłowe i oryginalne. Niestety ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych, do konkursu przystąpiły trzy klasy: 1, 4, 7b. Wszystkie trzy klasy otrzymały więc wyróżnienie za udział. Po powrocie do szkoły na każdą klasę biorącą udział w konkursie czeka słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców oraz dyplom.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy oryginalności. Prace można podziwiać w galerii. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie pięknych kompozycji. Zapraszamy również do kolejnych akcji organizowanych przez Samorząd Uczniowski.
D. G., A. L.
Różne dzieci są na świecie różne dzieci są.
Czasem chude jak patyczek lub grube jak bąk.
Kolorowe jak motyle, piegowate jak daktyle.
Czasem srebrne czasem złote,ale zawsze bardzo słodkie.
Różne dzieci są na świecie różne dzieci są.
20 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.
Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r., Polska była inicjatorem jej uchwalenia. Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowa umowa opisująca prawa każdego dziecka.
Państwa, które ją podpisały są zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw. Każde prawo ujęte jest w osobny punkt zwany artykułem.
1990 rok to rok przełomowy dla Dzieci w Polsce. To właśnie wtedy polski rząd przyjął Konwencję o Prawach Dziecka. Na straży praw dziecka w Polsce stoi rzecznik praw dziecka. Kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o prawach dziecka, do pośpiewania, a młodszych do ... wysłuchania ... bajki :) (A.L. A.Ol. A.Ok)
17 listopada uczniowie kl. VII a oraz VII b uczestniczyli "wirtualnie" w zajęciach prowadzonych przez p. Dariusza Pietrka, psychoterapeutę. Tematyka zajęć związana była z profilaktyką przemocy, zachowań ryzykownych. Pan Dariusz poruszył również kwestię poczucia własnej wartości.
Również uczniowie kl. II i III - online - uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych poprowadzonych przez p. Karolinę z Krakowskiego Impresariatu Artystycznego w Krakowie.
Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Suszcu.
Bardzo dziękujemy. (a.o.)
W życiu biblioteki w ostatnim czasie miało miejsce ważne wydarzenie - pasowanie na czytelnika. 20 października grono czytelników powiększyło się o uczniów klasy II, a 6 listopada tego zaszczytu dostąpili uczniowie klasy I. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o książki, żeby nie schowały się do szafy, co jest ważne podczas wypożyczania, złożyli uroczyste przyrzeczenie, zostali pasowani i obdarowani dyplomami oraz kolorowymi zakładkami, i w końcu po raz pierwszy, z zachowaniem reżimu sanitarnego wypożyczyli książki do domu. Rodzice świeżo upieczonych czytelników otrzymali listy z informacjami dlaczego warto czytać dzieciom i prośbą aby zachęcać dzieci do częstych wizyt w bilbiotece.
Dziękuję Paniom wychowawczyniom - Beacie Gruszce i Janinie Habor za uwiecznienie tych chwil na zdjęciach.
Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym, zapraszam :)
A.Ol.
W ramach zajęć języka niemieckiego i zgłębiania kultury niemieckojęzycznej, uczeń klasy 7b, Marek Kojzar przygotował interesującą prezentację na temat jednego z landów niemieckich "Bawarii", która to zawiera autentyczne fotografie z wyprawy w ten zakątek Niemiec. Podczas interaktywnej prezentacji, uczniowie dowiedzieli się o obszarze, geografii, przyrodzie i historycznych zabytkach tego przepięknego regionu. Bardzo dziękujemy za przygotowanie wspaniałej prezentacji. Poniżej link do prezentacji. (E.Sz)
W dniach od 19 do 23 października trwał Ogólnopolski Tydzień Uczniowskiej SuperMocy, do którego przyłączyła się nasza szkoła. Był to niezwykły czas, kiedy uczniowie budowali poczucie własnej wartości, odkrywali swoje talenty i mocne strony (co wcale nie było łatwym zadaniem, łatwiej było wymienić wady), stworzyli swoje jedyne i niepowtarzalne pióra, z których powstały skrzydła superMocy, pisali imienne supermoce. Uczniowie klasy VII a obejrzeli film pt. Cyrk motyli. Był to czas rozmów, przemyśleń i nauki wiary we własne skrzydła. Był to ... poprostu wartościowy czas :)
Uczniowie zapoznali się także z literaturą ze szkolnej biblioteki, która dodaje skrzydeł;)
Serdecznie dziękuję za aktywność i zaangażowanie klasie IV, VI i VIIa :)
Zdjęcia w galerii.(A.OL)
Nasza szkoła i przedszkole po raz kolejny zorganizowała akcję zbiórki kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt. Zebrano łącznie 1700kg, z czego 1000kg przypadło na szkołę, a 700kg na przedszkole.
Szczegółowe wyniki co do szkoły:
Klasa I zebrała 155 kg
Klasa II - 81,5kg
Klasa III - 370 kg
Klasa IV - 67,5 kg
Klasa VI - 116 kg
Klasa VIIa - 141 kg
Klasa VIIb - 69 kg
Klasa VIII - 0 kg
Nasza zbiórka to dobry sposób kształtowania nawyków ekologicznych wśród młodych osób, wpajanie wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Przede wszystkim pomoże ona zwierzętom przetrwać w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez pomocy człowieka.
Bardzo dziękujemy Rodzicom, dzieciom, młodzieży za tak duże zaangażowanie w zbiórce owoców leśnych. DG
Szanowni Państwo,
od poniedziałku, 9 listopada br. zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jednocześnie do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych).
Bez zmian pracują przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Są to najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Szczegóły znajdą Państwo w komunikacie MEN. Proszę o przekazanie tych informacji wszystkim zainteresowanym osobom. Zachęcam także do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
Załączniki:
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Na czwartek, tj. 5.11 zaplanowaliśmy zbiórkę kasztanów i żołędzi. Proszę je zważyć, podpisać imię, nazwisko, klasa i przynieść na parking przed szkołą, od ulicy Nadrzecznej (po lewej stronie, do drzewa przed bramą wjazdową). Będzie wszystko opisane klasami. Nauczyciel odpowiedzialny za akcję odnotuje później na kartce wagę żołędzi czy kasztanów. DG
W piątek 30.X odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści przygotowali wiersze i piosenki, ślubowali, że będą godnymi uczniami naszej szkoły oraz wielką dumą dla rodziców i wychowawców. Pani dyrektor tradycyjnym, wielkim ołówkiem dokonała pasowania i wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje. Chociaż rodzice nie mogli być obecni na uroczystości z powodów epidemiologicznych to jednak dzięki "technologii" mogli zobaczyć swoje pociechy w czasie występu.
Zdjęcia w albumie - zapraszam J.H
Apel o pozostanie w domach
- Zostańmy w domach! – wspólny apel marszałka województwa, metropolity katowickiego i ratowników medycznych.
Kolejny dzień z rekordem zakażeń koronawirusem. Minionej doby zachorowało ponad 20 tysięcy osób w całym kraju, zmarło 301 osób. Marszałek województwa Jakub Chełstowski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i ratownicy katowickiego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego zwracają się z apelem do mieszkańców, by pozostali w domach, bo tylko w ten sposób można najskuteczniej przerwać transmisję coraz bardziej zabójczego koronawirusa. – Ilość ocalonych istnień, to wypadkowa naszej świadomości. Bądźmy odpowiedzialni! – przekazują we wspólnym stanowisku.
- Znaleźliśmy się w bardzo trudnym momencie związanym z epidemią koronawirusa. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że druga fala tej niezwykle groźnej dla zdrowia i życia pandemii uderzyła z podwójną siłą. Z jej skutkami boryka się w tej chwili cały świat, walka z wirusem jest dziś bodaj największym wyzwaniem, z jakim musimy się wszyscy zmierzyć. Stąd apeluję, by pozostać w domach, ograniczyć możliwie wzajemne kontakty, stosować ścisłe zasady społecznego dystansu. To nie jest właściwy moment na gromadzenie się w miejscach publicznych. Rozumiem, że mamy wiele problemów do rozwiązania, ale to nie jest właściwy moment, by dokonywać tego gremialnie. Dobro najwyższe – a takim przecież jest nasze zdrowie i życie – winno stać ponad podziałami, ponad wszelkimi poglądami. Dziś sprawą sumienia jest przede wszystkim ochrona tego dobra. Nie mam wątpliwości, że łamiąc te zasady, przyczynimy się do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, czego efekty będą tragiczne. Zwracam się do mieszkańców, polityków, samorządowców, wręcz do wszystkich ludzi dobrej woli: zostańmy w domach, nie przekraczajmy granicy prawa, którą jest potencjalne sprowadzanie zagrożenia epidemicznego na innych. Wielu z nas, może tę chorobę przechodzić bezobjawowo. Ale nieświadomie przenosząc je na osoby o obniżonej odporności, w tym na seniorów – stwarzamy im śmiertelne zagrożenie. Nie doprowadzajmy jednocześnie do zapaści w służbie zdrowia. Pamiętajmy, że pośrednio jesteśmy także odpowiedzialni za ludzi, którym powierzamy ratowanie ludzkich istnień. Miejmy na względzie również ich dobro. Wierzę w Wasz rozsądek i odpowiedzialność. Czekam na dzień, gdy spotkamy się w lepszej rzeczywistości, wolnej od choroby siejącej dziś grozę. Ale bez solidarności, wspomnianej już wzajemnej odpowiedzialności, nie pokonamy niebezpieczeństwa związanego z COVID-19. Bądźmy tego świadomi. Bardzo o to proszę! – apeluje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.
Szczególne słowa do wiernych skierował metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam zawsze na spotkanie. Niestrudzenie wzywa każdego z nas do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie. Jedną z form modlitwy jest błagalna prośba. Przez modlitwę prośby wyrażamy świadomość naszej relacji z Bogiem oraz wiarę, że to On jest Panem naszego losu i życia. Mając na uwadze aktualny kontekst, w którym żyjemy, wzywam Was do modlitwy i postu w intencjach ustania pandemii, a także o pokój i ład społeczny w naszej Ojczyźnie. Oddając Bożej Opatrzności nasze aktualne intencje i wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, życzę wam, Drodzy Bracia i Siostry, łaski zdrowia oraz pokoju – pisze do mieszkańców województwa metropolita katowicki.
Ogromną pracę wykonują w tej chwili ratownicy medyczni, znajdujący się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Karetki bez przerwy wyjeżdżają do wezwań – coraz większej liczby chorych na koronawirusa. Ale wszystko dzieje się na granicy wydolności systemu.
– Nie mamy chwili wytchnienia, właściwie co chwilę jest ktoś potrzebujący pomocy. Jesteśmy o krok od utraty wydolności. My już nie prosimy, my błagamy o to, aby ludzie zostali w domach, nie wychodzili, ograniczali kontakty ze sobą, a jeśli już muszą z kimś się spotkać, koniecznie niech zachowują społeczny dystans. Tylko tak możemy przerwać transmisję tego coraz bardziej zabójczego wirusa – przekonuje w bardzo emocjonalnym tonie Piotr Szwedziński, jednej z ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
- Ile z nas zostanie w domu, tylu zdołamy potencjalnie uchronić od zakażenia koronawirusem. Te liczby stają się coraz bardziej dramatyczne, wręcz przerażające. Weźmy sobie to do serca. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa zależy przede wszystkim od nas samych. Nie lekceważmy tego – konkluduje Łukasz Pach, dyrektor katowickiego WPR.
Z wyrazami szacunku,
Sławomir Gruszka
Rzecznik prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Obsługi Zarządu
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
Tel. +48 32 77 40 657
+48 539 525 805
Podobnie, jak w poprzednim roku szkolnym, tak i teraz chętni uczniowie klas 1-4 wzięli udział w konkursie różańcowym i wykonali przepiękne prace 🙂 – zapraszam do galerii 🙂
Dorota Jastrzębska
Serdecznie gratuluję zwycięzcom konkursów ekologicznych: konkursu plastyczno-technicznego "Coś z niczego" i konkursu wiedzy online nt. prawidłowej segregacji odpadów w gminie Suszec.
Nagrody zostały ufundowane przez Gminę Suszec.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczniom za tak liczny udział w konkursach. DG