18 listopada 2022r. nasze przedszkole odwiedzili mł.asp. Marcin Gamrot i mł.asp. Miłosz Klimek, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Ćwiczyliśmy pozycję „żółwika”, która chroni przed atakiem zwierzęcia. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta, jak również spotkanie ze Sznupkiem.
Dziękujemy Panom Policjantom za spotkanie i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
S.M.
W piątek, 18.11.22r. uczniowie klasy 4-8 odwiedzili Muzeum Światła i Kolorów w Gliwicach.
Daliśmy się ponieść magii kolorów i światła. Zobaczcie sami, zapraszamy do albumu :)
Nowa galeria Wycieczka do FUNZEUM została dodana do albumu fotograficznego
A.Ol., DG, M.S.
Z naszej szkoły dwudziestu sześciu uczniów wzięło udział w konkursie pozaszkolnym na stworzenie kartki bożonarodzeniowej wraz z życzeniami. Organizatorem konkursu była Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” z siedzibą w Bielsku-Białej. Konkurs połączony był z cudowną akcją charytatywną. Organizator po rozstrzygnięciu przekaże kartki świąteczne mieszkańcom domów pomocy społecznej oraz pacjentom szpitali działających w Bielsku-Białej i okolicach.
Koordynatorem akcji szkolnej była świetlica szkolna wraz z samorządem uczniowskim. Wszystkie kartki były prawdziwym dziełem sztuki :) Dziękujemy za zaangażowanie, kartki zostały już wysłane. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 28.11.2022 r. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie internetowej Organizatora www.nadzieja.bielsko.pl oraz na facebooku Budujemy nadzieję. DG
Nasza szkoła i przedszkole wzięły udział w akcji "Szkoła pamięta". Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili lokalne miejsca pamięci i poznali związaną z nimi historię, odbyli patriotyczną wycieczkę, zapalili znicze na grobach poległych, wspominali ważne osoby dla naszej lokalnej wspólnoty, przygotowali prace plastyczne i gazetki nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. W korytarzu przygotowana była wystawka książek poświęcona lokalnym bohaterom, którzy zginęli za naszą Ojczyznę.
A.Ol.
15 listopada z okazji Dnia Czystego Powietrza uczniowie klasy 4 przygotowali przedstawienie o smogu w smerfowej wiosce. Główną rolę odegrali: Kacper Moś wcielając się w postać Smogu - Gargamela, Maja Walczewska wcielając się w rolę Matki Ziemi, a także Julia Gruszka w roli Smerfetki. Pozostali uczniowie wystąpili w roli Smerfów (Arianna, Marysia, Milena, Kosma, Dawid, Alan, Tymek, Szymon), kwiatów (Zosia, Patrycja, Milena), drzew (Kyrylo, Maks). Przedstawienie umilił śpiew Hani i grupy tanecznej: Mileny i Leny.
Tematyka przedstawienia przybliżyła uczniom i nam dorosłym tak trudną, bo „niewidzialną” postać smogu. Uczniowie przeniesli się w bajkową krainę - wioskę smerfów. Nawet i tam dotarł Smog. Smerfy opowiadały o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze - zaczynając od tego, co je powoduje, a kończąc na ochronie swojego zdrowia oraz środowiska. Na zakończenie przedstawienia Smerfetka wraz z pozostałymi Smerfami przybliżyła Matce Ziemi, co należy zrobić, by zmienić stan powietrza. Smog - Gargamel został pokonany. Przygoda miała dobre zakończenie, a piosenki oraz tańce dodały wydarzeniu wielu barw i radości.
Po przedstawieniu zostały wręczone dyplomy i nagrody wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem Stop Smogowi. DG
Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zebraliśmy się na górnym korytarzu i zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
#SzkołaDoHymnu
A.Ol.
14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klasy VIII zaprezentowali krótką, ale bardzo potrzebą lekcję historii dotyczącą odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli.
W tym dniu opiekunowie Samorządu Szkolnego rozdali nagrody w konkursie na portret nauczyciela.
A.Ol.
#SzkołaPamięta
#SzkołaDoHymnu
Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
10 listopada uczniowie kl. IV, VI i VIII spotkali się z mł. asp. Wojciechem JANOSZEM - Asystentem ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie zagrożone demoralizacją, zdemoralizowane czy popełniające czyny karalne. Pan Policjant przypomniał młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, właściwym zachowaniu na lekcji, przerwach w drodze do i ze szkoły. Zwrócił uwagę na bezpieczne korzystanie z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się kim są i jaką ochronę prawną posiadają funkcjonariusze publiczni. (A.Ok.)
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu przez cały tydzień mówiliśmy o naszej ojczyźnie. Poznaliśmy symbole narodowe, uczyliśmy się hymnu, wykonaliśmy prace plastyczne oraz przybliżona została nam trochę historia Polski związana z odzyskaniem niepodległości. Nie zabrakło też kilku słów o Ukrainie, która walczy o swoją wolność.
Krzewiąc wśród najmłodszych przynależność narodową i postawę patriotyczną w czwartek 10 listopada 2022r. o godz. 11:11 wszystkie dzieci z naszego przedszkola zaśpiewały Hymn Narodowy upamiętniający 104 rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na pamiątkę tego dnia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy kotylion.
#SzkołaPamięta #SzkołaDoHymnu
S.M.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dnia 8 listopada przedszkolaki wzięły udział w bajkowych zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. W każdej grupie odbyły się różne zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe i zręcznościowe, bajkowa foto-butka oraz prezentacja dziecięcych bajkowych rekwizytów. Na zakończenie podzieliliśmy się na dwie grupy i wspólnie mieliśmy przyjemność zobaczyć projekcję wybranej bajki.
S.M.
9 listopada klasa 1a udała się na pierwsze odwiedziny do szkolnej biblioteki. Dzieci zapoznały się z regulaminem i zasadami tam obowiązującymi. Pani Ola z zaciekawieniem opowiedziała dzieciom o wszystkich szczególach dotyczących funkcjonowania biblioteki. Każdy uczeń miał możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki. Miejmy nadzieję, że będzie to piękny początek bibliotecznej przygody. N.L.
7 listopada 2022 r. odbyła się w naszym przedszkolu Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Mali artyści zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Pan Dyrektor przyjęła dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Gratulujemy naszym wspaniałym przedszkolakom i życzymy samych radosnych dni w przedszkolu.
A rodzicom dziękujemy za obecność w tak ważnym dla nas dniu.
S.M.
Organizatorem konkursu jest Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Katowicach.
WYMAGANIA:
W załączniku przygotowany został tekst przykładowy jak powinna praca wyglądać.
Prace będą oceniane przez komisję pod względem 4 zagadnień:
Prace będą oceniane według kategorii wiekowych, osobno klasy 4-6 oraz osobno klasy 7-8.
Zachęcamy do udziału!
E.H-G.
Na lekcję informatyki zaprosiliśmy Panią Patrycję Myśliwiec, która objaśniła i pokazała nam jak działa drukarka 3D (w czasie zajęć to nowe urządzenie wydrukowało nam mały prezent) oraz pokazała fantastyczne okulary, dzięki którym mogliśmy ogladać niesamowite obrazy. Zajęcia bardzo nam się podobały.
Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za fajną lekcję i poświęcony czas. J.H
Na zajęciach wykorzystano drukarkę 3D oraz okulary VR zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
We wtorek na zajęciach mówiliśmy jak dbać o zdrowie. Poznaliśmy różne specjalizacje lekarskie. Wiemy co leczy laryngolog, ortopeda, pediatra, stomatolog, kardiolog, a czym zajmuje sie chirurg. Odgrywając scenki mogliśmy lepiej poznać trudny zawód lekarza. J.H
Z okazji Dnia Czystego Powietrza, który w naszej szkole będziemy obchodzić 15 listopada, został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem: "STOP SMOGOWI".
Celem konkursu było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. Zrozumienie potrzeby podejmowania działań antysmogowych, a także kształtowanie odpowiednich postaw ekologicznych w życiu codziennym.
Konkurs został poprzedzony prelekcją o tematyce czystego powietrza. Na zajęciach świetlicowych - dzieci z klasy 3 i na zajęciach kreatywnych w klasach od 4 do 8 dzieci zapoznały się z terminem smogu i jak wpływa on na nasze zdrowie. W realizacji tych zagadnień pomogły prezentacje multimedialne ze strony https://czystooddychamy.pl/. Zajęcia na temat smogu połączone były z doświadczeniem Smog w słoiku, którego celem było wyjaśnienie jak powstają szkodliwe pyły i zanieczyszczenia.
W konkursie szkolnym dzieci mogły stworzyć hasło, plakat, a nawet wiersz promujący starania o czyste powietrze. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klasy od I-VIII. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, pomysłowe i zdobią nasz korytarz szkolny.
Wyniki szczegółowe:
Kategoria klas I-III
I miejsce: Julia Podleśny
II miejsce: Mateusz Kędzior i Nadia Mamcarz
III miejsce: Marta Nowok
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce: Kacper Moś
II miejsce: Oliwier Nowoczek i Oliwia Ruśniok
III miejsce: Małgorzata Cimała i Emilia Cimała
Wyróżnienie: Laura Wziętek, Hanna Bilich, Zuzanna Pniok, Alicja Ruśniok, Milena Waleczek i Martyna Urbaniec.
Pozostali uczestnicy: Amelia Goliasz, Kamil Telok, Sara Kozioł, Hanna Czysz, Wiktoria Waleczek, Bartłomiej Knaś, Milena Godziek, Kosma Godziek i Sebastian Malcharek.
Dziękujemy wszystkim uczniom za poświęcony czas, pomysł w przygotowanie pięknych plakatów.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplom oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Suszec. DG
7 listopada obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności.
Tego dnia chętni uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły przebrani za bajkowe postaci. W ich gronie nie zabrakło klasycznych kostiumów tj. Wszelkiego rodzaju królewny, piraci i superbohaterowie. Były też bardziej oryginalne, Pan Kleks, Pipi czy bohaterowie Star Wars. Świetlica i RSU zaproponowały tego dnia dzieciom wiele atrakcji: muzyczne przerwy z Just Dance, piosenki z pokazywaniem, malowanie zamku xxl, układanie budowli z chrupków kukurydzianych, zdjęcia w monidle, zagadki, kolorowanki i wiele innych. Ta wyjątkowa przygoda na długo zostanie w naszych pamięciach. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, rodzicom za przygotowanie strojów a nauczycielom za zaaranżowanie obchodów.
M.W.
W ramach akcji Szkoła Pamięta w przedszkolu rozmawialiśmy na temat Święta Zmarłych, które przypada 2 listopada. Podczas zajęć powiedzieliśmy sobie jak ważna jest pamięć i szacunek dla zmarłych. Dzieci stworzyły pracę plastyczną nawiązującą do polskiej tradycji świąt zadusznych.
#SzkołaPamięta
H.B.
Listopad to czas szczególnej refleksji i zadumy. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Czcimy również pamięć o tych, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii zarówno naszego kraju, jak i regionu.
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Szkoła pamięta nauczyciel bibliotekarz przygotował wystawkę książek upamiętniających lokalnych bohaterów, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, a także literaturę dotyczącą losów osób, które trafiły do obozu Auschwitz - Birkenau.
#SzkołaPamięta
A.Ol.
Logo pochodzi ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki
Kolejny miesiąc poznawania zakupionego sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości za nami. W październiku uczniowie przyjrzeli się bliżej okularom VR, dzięki którym można wirtualnie przenieść się do wielu interesujących miejsc na świecie, zwiedzić muzea, zabytki architektoniczne czy też parki. Musimy przyznać, że okulary VR zrobiły na nas wszystkich (nauczycielach także) ogromne wrażenie i z pewnością są świetnym sposobem na zwiększenie atrakcyjności zajęć lekcyjnych. PM #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci