W dniu 10 listopada uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Żor. Na początku naszej wyprawy spędziliśmy miło czas na sali zabaw Jupiter. Po pełnej wrażeń zabawie udaliśmy się do kina Helios na film pt. „O psie, który jeździł koleją”. Uwspółcześniona adaptacja książki Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem okazała się trafnym wyborem dla uczniów w młodszym wieku szkolnym. Dzieciom bardzo spodobał się film, ponieważ zawierał wiele zabawnych scen, ale był także wspaniałą lekcją wrażliwości i empatii. Po zakończonym seansie, pełni pozytywnych emocji, udaliśmy się autokarem w drogę powrotną. To był radosny, słoneczny i pełen wrażeń dzień. Zapraszam do fotorelacji - pozostałe zdjęcia w albumie fotograficznym. N.L, B.G.
B.K./A.L./K.F-D
Nowa galeria Szkoła do hymnu została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Święta Niepodległości o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
Zanim odśpiewaliśmy hymn, obejrzeliśmy prezentację przypominając sobie jakie są nasze symbole narodowe i dlaczego Święto Niepodległości jest dla nas i dla naszego narodu tak ważne.
#SzkołaDoHymnu
#LabolatoriaPrzyszłości
S.K., D.G., A.Ol.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego zapraszamy wszystkie klasy oraz przedszkole do udziału w XXIV edycji akcji: „Góra Grosza”. Zbiórka monet potrwa do piątku, tj. 22 grudnia 2023 r. Akcja ta organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej na terenie całej Polski. Zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie: https://towarzystwonaszdom.pl/
PM/AL
Każdy żywy organizm jest zbudowany z komórek. Mimo to pojęcie komórki jest dosyć abstrakcyjne. O jej budowie możemy uczyć się z różnych schematów i modeli. Nie zawsze to jednak wystarcza. Komórka jest obiektem trójwymiarowym, nie jest płaska. Aby ułatwić sobie o niej naukę, zrozumieć i zapamiętać jej budowę, uczniowie klasy V w ramach zajęć kreatywnych obserwowali komórki za pomocą okularów 3D. Były wśród nich komórki zwierzęce, roślinne i bakteryjne. Zajrzeliśmy w głąb komórek i dowiedzieliśmy się, jakie struktury komórkowe tworzą komórkę, jak są w niej rozmieszczone, jak wyglądają i za co odpowiadają.
Kolejnym etapem będzie wykonanie przez uczniów przestrzennych modeli wybranej komórki. Do ich budowy uczniowie wykorzystają różnorodne materiały m.in. plastelinę, styropian, koraliki, włóczkę, sznurki, ozdobne druciki, tekturę, papier. W ten sposób powstaną zachwycające modele 3D, które będzie można już niedługo podziwiać na korytarzu szkolnym. D.G.
#LabolatoriaPrzyszłości
Podczas popołudniowych zajęć świetlicowych obchodziliśmy Dzień jeża. Wspólnymi siłami przeczytaliśmy bajkę o jeżycy Jagodzie, rozwiązaliśmy quiz o zwierzętach i wykonaliśmy piękne prace plastyczne, które powiesiliśmy na szkolnej gazetce. Sprawdziliśmy swoją wiedzę matematyczną a także umiejętności ruchowe - wszystkiemu przyglądał się pluszowy jeż Jerzy. Podczas zajęć pojawiły się koperty z jeżowymi łamigłówkami. Nie zabrakło multimedialnych quizów, z których dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z życia jeży.
Pozostałe zdjęcia znajdują się w albumie. K.F-D.
Nadal trwa akcja dobroczynna "zawleczki". 50 sztuk metalowych zawleczek to 1 dawka insuliny.
Natomiast plastikowe nakrętki można przynosić do 21 grudnia br. Nakrętki oddajemy do Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach".
Bardzo dziękuję za zaangażowanie :) A. Okularczyk
Nasza szkoła serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce charytatywnej na rzecz schroniska w Jastrzębiu-Zdroju.
Co jest potrzebne?
- ręczniki,
- koce,
- żywność - karma zarówno dla psów jak i kotów, ale trochę lepszej jakości, np. Rafi, Piper, Rocco, Dolina Noteci, Brit, Animonda. Związane jest to z tym, że najtańsze karmy z marketu są pełne niedobrych wypełniaczy, po których psy i koty często nie najlepiej się czują.
Zbiórka będzie trwała do 17 listopada.
PM
Podczas dzisiejszych zajęć świetlicowych przenieśliśmy się do Londynu. Poznaliśmy zwyczaje panujące w Wielkiej Brytanii a także zabytki takie jak Oko Londynu (The London Eye), wieżę zegarową (Big Ben) czy most Westminister (Westminister Bridge). Oprócz części multimedialnej, sprawdziliśmy wiedzę uczniów w kulturowym quzie - wszyscy spisali się na medal udzielając poprawnych odpowiedzi a także wykonaliśmy tematyczne prace plastyczne. K.F-D.
Dbając o bezpieczeństwo w szkole i w drodze do szkoły, co roku spotykamy się z tej okazji na apelu. Jego głównym celem było przypomnienie i pogłębienie wiedzy o przepisach i zasadach poruszania się po drogach, rozwijanie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych oraz wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Na początku spotkania uczniowie klasy 2a przedstawili krótki program na temat bezpieczeństwa na drodze. Gościem tego spotkania był Pan Policjant z KPP w Pszczynie oraz sympatyczna maskotka Sznupek. Nasi uczniowie bardzo dobrze znają zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, jednak zawsze warto przypomnieć sobie to co jest najważniejsze dla naszego zdrowia i życia. N.L.
Kolejny rok nasza szkoła i przedszkole z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w akcji zbierania żołędzi i kasztanów dla zwierząt. Od wielu lat współpracujemy z Kołem Łowieckom " Ostoja " w Gliwicach. W tym roku zebraliśmy łącznie 1560kg - przedszkole 400kg, dzieci szkolne-1160kg. Jak zawsze świetnie się spisaliście.
Zestawienie według klas:
Klasa I - 125,5 kg V miejsce
Klasa IIa - 278,2 kg I miejsce
Klasa IIb - 214,6 kg III miejsce
Klasa III - 86,9 kg VI miejsce
Klasa IV - 138,8 kg IV miejsce
Klasa V - 71,6 kg VII miejsce
Klasa VI - 238,9 kg II miejsce
Klasa VII - 7,5 kg VIII miejsce
Zebrane owoce leśne pomogą zwierzętom przetrwać trudny okres zimy, a my w ten sposób uczymy się zachowań proekologicznych. Zarobione pieniążki zasilą konta klasowe i przedszkolne i na pewno będą sensownie spożytkowane.
Bardzo dziękujemy rodzicom, dzieciom i młodzieży za duże zaangażowanie w zbiórkę owoców leśnych. D.G. i B.G.
W ramach obchodów Dnia dyni na zajęciach świetlicowych uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami na jej temat. Nie zabrakło zatem części multimedialnej, w której dominował dyniowy kolor. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu budowy dyni, wykonali piękne prace plastyczne a także uczestniczyli w dyniowej zabawie ruchowej. Podczas zajęć pojawiły się tajemnicze, dyniowe koperty - wypełnione dyniowymi łamigłówkami. Było wesoło i pomarańczowo.
Pozostałe zdjęcia znajdują się w albumie. K.F-D.
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Na czwartek tj. 2.11 zaplanowaliśmy zbiórkę kasztanów i żołędzi. Proszę je zważyć, podpisać imiennie, podać klasę i przynieść na parking przed szkołą, od ulicy Nadrzecznej (po lewej stronie, do drzewa przed bramą wjazdową). Będzie wszystko opisane klasami. Odbiór kasztanów i żołędzi mamy zamówiony na 11:00. B.G. i D.G.
We wtorek w naszej klasie obchodziliśmy Dzień dyni. Było dyniowo, pomarańczowo i wesoło. Poznaliśmy różne odmiany i kolory dyń, obejrzeliśmy film edukacyjny o dyni, zatańczyliśmy dyniowy taniec. Był dyniowy tor przeszkód, zadania - łamigłówki oraz prace plastyczne, których tematem przewodnim oczywiścia była dynia. Dzień możemy uznać za bardzo udany. Pozostałe zdjęcia w albumie - zapraszam. J.H
W piątek 27 października uczniowie klasy 1 wybrali się na wycieczkę po gminie Suszec. Najpierw odwiedziliśmy Urząd Gminy, gdzie dzięki zaangażowaniu i uprzejmości mamy Oli W. mogliśmy zajrzeć w różne miejsca i spotkać się z Panem wójtem, sekretarzem gminy oraz poznać wiele osób tam pracujących. Mieliśmy również krótkie spotkanie z policjantem oraz ratownikiem medycznym. Odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną. Tam P. Gabrysia przygotowała dla nas ciekawe zajęcia o książkach. Potem przejechaliśmy na Stary Suszec, żeby zobaczć hałdy oraz pozostałości po kopalni Krupiński. Kolejne punkty naszej wycieczki były związane ze zbliżającymi się ważnymi listopadowymi świętami. Złożyliśmy wiązanki oraz zapaliliśmy znicze w Łęgu oraz na cmentarzu w Brzeźcach, gdzie są pochowani zamordowani więźniowie z obozu w Oświęcimiu. Pomimo, że pogoda nie do końca dopisała wycieczkę możemy uznać za bardzo udaną.
Bardzo dziękuję Pani Karolinie za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.
Pozostałe zdjęcia w albumie fotograficznym - zapraszam. J.H
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Na zajęciach wychowawczych i świetlicowych uczniowie rozmawiali o symbolice Święta Wszystkich Świętych, o sposobach kultywowania pamięci o zmarłych, a także jak należy się zachowywać w miejscach pamięci. Świetliczaki uczcili pamięć swoich bliskich, którzy odeszli, kolorując symboliczne znicze. Przygotowali gazetkę na temat lokalnych miejsc pamięci. D.G.
#SzkołaPamięta
Hania uczennica klasy 5 zapaliła znicz na zbiorowej mogile więźniów poległych w czasie Marszu Śmierci na cmentarzu w Brzeźcach.
#SzkołaPamięta
Kasa 4 również włączyła się w projekt Szkoła pamięta, na zajęciach z wychowawcą przeprowadzona została lekcja: "Chwila zadumy, nad tymi którzy odeszli". Lekcja zadumy nad bliskimi, którzy odeszli oraz nad osobami których już z nami nie ma, a którzy w szczególny sposób przyczynili się w naszym regionie. Po pogadance na temat lokalnych bohaterów, do której wykorzystana została gazetka, stworzona przez starszych kolegów, uczniowie, stworzyli tematyczne prace dot. święta zmarłych. Była to dla nas lekcja refleksji i zadumy nad historią i dziedzictwem, moment wzruszenia i tęsknoty, a także okazja do budowania więzi międzypokoleniowej. A.L. #SzkołaPamięta
Dnia 25 października 2023 roku klasy 4 i 5 miały niesamowitą przyjemność uczestniczyć w wyjeździe do Centrum Kultury, Nauki i Zabaw „Bajki Pana Kleksa” w Katowicach, magicznego miejsca, zbudowanego w oparciu o inspirację twórczością legendarnego prof. Ambrożego Kleksa. Ta wizyta okazała się nie tylko rozrywką, ale także doskonałą okazją do rozwijania naszej wyobraźni i kultury.
Wyjazd rozpoczął się wcześnie rano, gdy wszyscy uczniowie i opiekunowie zebrali się przed szkołą. Po przejechaniu do Katowic, trafiliśmy do budynku Bajki Pana Kleksa, który zachwycał nas już od samego wejścia. Budynek był pełen kolorowych ilustracji i postaci z bajek Pana Kleksa, co od razu sprawiło, że czuliśmy się jak w magicznym świecie.
W trakcie naszego pobytu w tej bajkowej krainie odkrywaliśmy sekrety i zdobywaliśmy nową wiedzę. Nauczyliśmy się wiązać węzły marynarskie, korzystaliśmy z interaktywnych zabaw i gier, takich jak fascynujący quiz o układzie słonecznym. Ponadto, mieliśmy okazję poczuć się jak astronauci, przemieszczając się na specjalnych fotelach symulujących stan nieważkości. Pokonywaliśmy tor przeszkód i zjeżdżaliśmy zakręconą rurą do basenu wypełnionego kolorowymi piłeczkami.
Następnie wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach naukowych na temat reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych. To była fascynująca lekcja, która sprawiła, że nauka stała się przyjemnością.
Nie mogliśmy też przegapić "Podwodnego Świata Królowej Aby", wystawy edukacyjnej, będącej rozszerzeniem Bajki Pana Kleksa. Ta wystawa poświęcona była ekologii i ochronie środowiska. Oczekiwało nas tam aż 13 multimedialnych stanowisk oraz ważne zadanie - pomóc Królowej Abie ocalić planetę przed katastrofą ekologiczną. To doskonałe połączenie nauki z zabawą, które z pewnością zainspiruje nas do dalszego odkrywania tajemnic świata oraz dbania o jego dobra.
Cała wizyta była niezwykła i dostarczyła nam wiele radości. Wierzymy, że ta wyjątkowa lekcja przez zabawę i eksperymentowanie zachęci nas do dalszego kreatywnego podejścia do nauki i odkrywania świata. To było naprawdę wspaniałe przeżycie!
Dziękujemy Pani Oli Olesz za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami.
Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny A.L./D.G./Al.O.
W ramach zajęć świetlicowych uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę stylistów fryzur i tym samym poczuć się jak prawdziwi mistrzowie grzebienia. Każda stylizacja była niepowtarzalna i niesamowita. W trakcie pracy towarzyszyły nam liczne uśmiechy i mnóstwo dobrej zabawy, dzięki której mogliśmy rozwijać swoją kreatywność. Efekty naszej pracy pozwolił nam utrwalić aparat fotograficzny. Możemy z niego korzystać dzięki udziałowi w projekcie "Laboratoria Przyszłości. Pozostałe zdjęcia znajdują się w albumie. K.F-D
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
W piątek uczniowie klas drugich przygotowali podczas lekcji przepyszne i zdrowe sałatki. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń, samodzielnie kroiły przygotowane wcześniej owoce i warzywa, następnie łączyły wszystkie składniki. Efektem końcowym warsztatów była wspólna degustacja sałatki. Wierzymy, że dzieci będą przygotowywać podobne posiłki w domu, dzieląc się z bliskimi wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Pozostałe zdjęcia w albumie. N.L., B.G.