Zapraszamy na wywiadówkę 25 kwietnia b.r.:
- Rodziców kl. I, IIIa, IIIb, IVa, IVb, VI, VII na godz. 17.00,
- Rodziców kl. V na godz. 17.30.
W czwartek gościliśmy na zajęciach mamę Adriana. Wysłuchaliśmy treści fajnej książki o papudze, która zgubiła jajo. Mieliśmy okazję zagrać w grę "Tropiciele" na gigantycznej planszy. Pani Renacie bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie oraz poświęcony czas. Więcej informacji w zakładce klasy oraz w albumie fotograficznym. Zapraszam- J.H
W czwartek gościliśmy w klasie tatę Igora P, który w ciekawy sposób przybliżył nam trudne zagadnienia związane z prądem. Mieliśmy okazję budować obwody elektryczne, co sprawiło nam wiele frajdy. Panu Pawłowi bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie oraz poświęcony czas. Więcej informacji w zakładce klasy oraz albumie fotograficznym. Zapraszam - J.H
W poniedziałek 9 kwietnia troje przedstawicieli klasy IIIb wzięło udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym dla uczniów klas II i III. Inicjatorem i Organizatorem Konkursu pod patronatem Wójta Gminy Suszec był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce. Takie wydarzenie jest okazją dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej do wykazania się szczególnymi zdolnościami w zakresie poprawnego pisania w języku ojczystym. Nasi uczniowie zaprezentowali się wręcz znakomicie: Igor Górka - zajął I miejsce, Bartłomiej Kukla II miejsce, Zuzia Pniok nie zajęła miejsca na podium, ale też napisała bardzo dobrze. Obaj chłopcy będą reprezentować Gminę Suszec w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym " Mistrz Ortografii Województwa Śląskiego 2018". Gratulujemy wszystkim wspaniałego wyniku.B.G.
W sobotę, tj. 7.04 nasza drużyna - reprezentowana przez dziewczyny z klasy V pod opieką pani Dominiki Gruszki i pani Anity Kurzac wzięła udział w V Rajdzie Górskim organizowanym przez UKST "Diablak". W rajdzie wzięło udział 11 drużyn z powiatu pszczyńskiego. Nasza przygoda rozpoczęła się o 7:00 na parkingu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Pszczynie, skąd autokarem udaliśmy się na Złatną Hutę (711 m n.p.m.). Stamtąd najpierw czarnym, później żółtym szlakiem udaliśmy się w kierunku schroniska PTTK Hala Lipowska (1269 m n.p.m.). Naszym celem był szczyt RYSIANKA (1322 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Żywieckim. Pokonaliśmy dystans 10 km w około 4 h. Przy schronisku na Hali Lipowskiej odbył się turniej turystyczny dotyczący podstawowej wiedzy o organizacji turystyki górskiej oraz wiedzy na temat Beskidu Żywieckiego. Pomimo chwilowego braku sił, strachu, że się nie uda wejść na szczyt, uśmiech nie schodził z twarzy uczniów. Ze schroniska przy Rysiance schodziliśmy czarnym szlakiem do Złatnej Huty. Niejeden raz zdażyło nam się upaść w zaspę śniegu. Za każdym razem podnosiliśmy się i z uśmiechem i dobrym żartem szliśmy dalej. Warunki jak na wczesną wiosnę były bardzo trudne. Zmagaliśmy się z lodem, poktywą śnieżną. błotem, strumieniami wody. Nasza przygoda szlakiem górskim po Beskidzie Żywieckim zakończyła się o 18.00. V rajd górski przeszedł do historii. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom za tak perfekcyjne przygotowanie rajdu. Nasza drużyna pod nazwą Niezwyciężeni już zapowiada repetę w przyszłym roku. Więcej zdjęć w albumie. Zapraszam. DG
6 kwietnia 2018r. o godz. 9:00 odbył się w naszej szkole gminny Turniej w Ruchu Drogowym.
W turnieju brało udział 5 drużyn ze szkół podstawowych: z Kobielic, Kryr, Mizerowa, Radostowic i Suszca oraz 3 drużyny z gimnazjum z Kryr, Radostowic i Suszca.
W wyniku podsumowania wyłoniono zwycięzców:
W kategorii szkoły podstawowe:
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – ZSP Mizerów (Daria Jaciubek, Zuzanna Skorupka, Jakub Czysz, Wiktor Gruszka)
II miejsce – SP Suszec (Małgorzata Filipowska, Zuzanna Waleczek, Jakub Jankowski, Błażej Wyleżoł)
III miejsce – SP Radostowice (Zofia Drzyzga, Julia Gajda, Fabian Bieniek, Karol Jędrzejek)
Klasyfikacja indywidualna:
I miejsce- Jakub Czysz– ZSP Mizerów
W kategorii gimnazja:
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – GP w Radostowicach (Mateusz Bobiec, Maciej Jaworski, Marcin Klima)
II miejsce – GP w Kryrach (Przemysław Buława, Bartosz Kałuża, Marcin Szczypka)
III miejsce – GP w Suszcu (Franiszek Litera, Artur Muras, Tomasz Żydek)
Klasyfikacja indywidualna:
I miejsce – Mateusz Bobiec – GP w Radostowicach.
Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie turnieju oraz sponsorom nagród.
- tlenowy proces oczyszczania ścieków
W piątek, tj. 6.04 uczniowie klasy V udali się w ramach lekcji przyrody do oczyszczalni ścieków w Suszcu. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez pana Mieczysława Malcharka, a następnie jeden z pracowników PGK oprowadził nas wokół oczyszczalni. Zobaczyliśmy urządzenia m.in. pompy, komory, w których zachodzi proces oczyszczania ścieków. Widzieliśmy na żywo jak wygląda pierwszy etap oczyszczania ścieków - etap mechaniczny, a później II etap - biologiczny. Pan opowiadał nam m.in. o tym, jak w naszej gminie odprowadzane są ścieki, co to takiego sieć wodociągowa i kanalizacja i jako należy dbać o bezpieczeństwo w pracy z ściekami. Uczniowie nie wyobrażali sobie, że tak może wyglądać oczyszczalnia ścieków. Po tej części udaliśmy się na plac zabaw, by zaczerpnąć świeżego powietrza. DG
W dniach od 23 lipca do 03 sierpnia 2018 r organizowany jest przez Gminny Zespół Usług Wspólnych w Suszcu wyjazd uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do Ośrodka Wypoczynkowego Lissa w Dusznikach Zdrój. Pełny koszt wynosi 990 zł / osobę. (www.lissa-lezyce.noclegiw.pl). Więcej informacji udziela p. A. Okularczyk
"Sztuka życia - to cieszyć się małym szczęściem" - napisał Phil Bosmans flamandzki pisarz. W środę 28 marca nasza społeczność szkolna cieszyła się z sukcesów naszych uczniów, którzy na pierwsze półrocze uzyskali średnią ocen 5,0 i bardzo dobrą albo wzorową ocenę zachowania. Podczas apelu, na który zostali zaproszeni rodzice "szkolnych szczęściarzy" pani dyrektor wręczyła stypendia.
Gratulujemy:
Patrycji, Dorocie, Monice, Dagmarze, Natalii, Zuzannie, Maciejowi !
Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki, wzięli udział w prelekcjach dotyczących tematyki zwierzęcej (humanitarnego traktowania zwierząt, opieki nad nimi, prawidłowego kontaktu ze zwierzętami, odczytywania ich zamiarów i emocji w danym momencie).
Prelekcje prowadzone były przez p. weterynarz Barbarę Wiertelorz i wolontariuszy, jako podziękowanie za zebraną karmę dla zwierząt, będących pod opieką fundacji "Zwierzęca Arkadia". Pani Basi i wolontariuszom serdecznie dziękujemy! A.K.
5 kwietnia 2018r. o godzinie 17.00
zapraszamy rodziców dzieci przedszkolnych
na spotkanie z psychologiem Panią E.Kuśka, która poprowadzi prelekcję
"Co, kiedy, jak do buzi" - trening żywieniowy małego dziecka.
Po prelekcji zapraszamy, na krótkie spotkanie z wychowawcami.
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,
kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa
pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci,
zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”.
Uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych w tym roku przygotowała klasa IV b wraz z wychowawcami Michaliną Chwastek oraz Aliną Szymik. Były pisanki, zajączki, kurki, kogucik, dzieci, wokaliści i oczywiście jajko. Całe przedstawienie opierało się na historii jaja wielkanocnego oraz jego losach tuż po urodzeniu. Występ dzieci uświetniła dekoracja wykonana na zajęciach koła artystycznego. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za piękny występ!
Zasiądźmy przy wielkanocnym stole w atmosferze pojednania i wzajemnego zrozumienia, abyśmy w pełni potrafili czerpać siłę ze Zmartwychwstania Pańskiego. Niech podczas tych świątecznych dni w Waszych sercach zagości miłość, radość i nigdy niegasnąca nadzieja.
M.Ch.
„Woda to skarb!
Woda to życie!
Szanujmy ją należycie”!
W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.
Uczniowie klasy V wykonali plakaty zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie m.in.: właściwości wody, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenie wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochrona wód. Stworzyli krople wody z hasłami na temat oszczędzania wody. Na mapie Polski i świata zostały zaznaczone najważniejsze informacje o najdłuższej rzece, największych i najgłębszych jeziorach, największym i najmniejszym oceanie świata. Chętne uczennice z kółka przyrodniczego zapraszały na długiej przerwie do kącika doświadczalnego. Przeprowadzały doświadczenia z wodą. W ramach obchodzonego Dnia Wody przeprowadzony został konkurs wiedzy o wodzie. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klasy 5, 6 i 7.
Wyniki „Konkursu wiedzy o wodzie”:
Test bezbłędnie rozwiązały uczennice z klasy V: Natalia Witkowska, Michalina Hulbój, i z klasy 6: Klaudia Wajda, Julia Rawska i Julia Banach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom przyjaciela wody i batonik, a zwycięzcy dodatkowo notes.
Chcąc zwiększyć świadomość ekologiczną wśród uczniów, uświadomić potrzeby oszczędzania wody i to jak funkcjonuje oczyszczalnia ścieków uczniowie klasy V w przyszłym tygodniu, tj. 6.04 (piątek) udają się na wycieczkę do PGK w Suszcu.
Myślę, że szereg działań podjętych w ramach obchodów Dnia Wody w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!!! DG
W ramach ciekawostek o krajach niemieckojęzycznych umieszczam filmik dotyczący wynalazków pochodzących z Drezna.
W poniedziałek gościliśmy na zajęciach absolwentkę naszej szkoły panią Natalię Janaszkiewicz. Przygotowała dla nas ciekawe zajęcia związane z jej pracą. Przyniosła narzędzia oraz różne akcesoria, którymi na co dzień się posługuje. Pani Natalii bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. Więcej informacji w albumie oraz zakładce kl.I - zapraszam J.H
Konkurs plastyczny „Zajączek Wielkanocny” rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 113 prac wykonanych przez dzieci i młodzież z powiatu pszczyńskiego.
KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I – III
III miejsce – Julia Zimnicka
KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV – VI
I miejsce – Igor Kubacki
W czwartek gościliśmy na zajęciach mamę Maćka, z którą robiliśmy wielkanocne ozdoby: zajączki, kurczaczki i koszyczki. Pani Ani bardzo dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie ciekawych zajęć plastyczno-technicznych dla kl.I.Więcej informacji w albumie i zakładce kl.I. Zapraszam - J.H