BEZPIECZNY INTERNET

BEZPIECZNA PRZYGODA Z INTERNETEM – SZKOLENIE E-LEARNING

W październiku uczniowie klasy V zaliczyli szkolenie: Bezpieczna przygoda z Internetem. Szkolenie składało się z 7 modułów. Zadaniem użytkownika było przejście 7 komnat, zdobycie 7 dysków wiedzy i dołączenie do drużyny Sieciaków.

• Moduł I – wstęp o Internecie
  • Moduł II - podawanie danych osobowych
  • Moduł III – znajomi w sieci
  • Moduł IV – niebezpieczne treści
  • Moduł V – przemoc w sieci
  • Moduł VI – uzależnienie
  • Moduł VII – zakupy w sieci

3.. 2.. 1.. INTERNET! - SZKOLENIE E-LEARNING

W październiku uczniowie klasy IV zaliczyli szkolenie e-learning: 3…2…1… Internet! Szkolenie oparte było na przygodach piątki uczniów szkoły podstawowej - Kuby, Ani, Sandry, Szymona i Piotrka. Przez pryzmat losów bohaterów, użytkownik zapoznał się z różnymi formami zagrożeń związanych z Internetem. Kurs składał się z siedmiu modułów, w których prezentowane było pięć części kreskówki. Każda kreskówka omawiała jedno z zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodsi użytkownicy sieci.

• Moduł I - Na początek

Podstawowym celem zajęć było przekazanie wiedzy na temat efektywnego korzystania z Sieci jako alternatywy do zachowań ryzykownych takich, jak: - cyberprzemoc, - spotkania z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, - upublicznianie danych osobowych, - piractwo w Sieci, - nadmierne korzystanie z Internetu. Każda kreskówka poświęcona była innej formie zagrożenia, którą użytkownicy kursu poznali przez pryzmat przygód Kuby, Ani, Sandry, Szymona i Piotrka – uczniów szkoły podstawowej. W każdym module kreskówka podzielona była na dwie części – przerwa następuje w sytuacji wyboru bohatera pomiędzy zachowaniem bezpiecznym a ryzykownym. Każdy film posiada dwa zakończenia do wyboru ma do wyboru dwa zakończenia – pozytywne (bezpieczne zachowanie bohatera) i negatywne (ryzykowne zachowanie bohatera).

• Moduł II - Dobry żart???

Moduł prezentował sytuację przemocy rówieśniczej z użyciem telefonu komórkowego i Internetu. Film zostaje przerwany w momencie wyboru: odpowiadać przemocą na przemoc? lub ignorować sprawców, szukać pomocy? Użytkownik kursu miał możliwość zdecydowania jak zakończy się film: Opcja 1: eskalacja przemocy pogarsza sytuację bohatera. Opcja 2: ignorowanie sprawcy i uzyskanie pomocy rozwiązuje problem.

• Moduł III - Znajomi Nieznajomi

Moduł prezentował historię znajomości w Internecie. Film został przerwany w momencie wyboru: spotykać się z internetowym znajomym w rzeczywistym świecie, czy nie? Użytkownik kursu zdecydował, którą opcję zakończenia wybierze w pierwszej kolejności: Opcja 1: Dochodzi do spotkania, na którym bohater filmu zostaje źle potraktowany przez internetową „znajomą”. Opcja 2: Bohater historii odrzuca propozycję i proponuje pozostanie przy kontaktach on-line. Nieprzyjemna reakcja „znajomej” zdradza jej złe intencje.

• Moduł IV - Małe zdjęcie duży problem

Moduł pokazał konsekwencje zamieszczania prywatnych informacji w serwisach społecznościowych. Bohaterka modułu zamieściła w Internecie zdjęcia w dosyć „odważnych” pozach. Znajomy zwracali jej uwagę, że powinna usunąć ze swojego profilu część zdjęć i informacji. Film zostaje przerwany w momencie wyboru: usunąć z profilu część zdjęć? w dalszym ciągu zamieszczać w Internecie tego typu materiały? Użytkownik kursu miał możliwość zdecydowania jak zakończy się film: Opcja 1: Zdjęcia stają się obiektem szyderstw w Internecie i w szkole. Opcja 2: Usunięcie części zdjęć pozwoliło na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji.

• Moduł V - Moja praca domowa

Bohaterka modułu poszukiwała w Internecie materiały potrzebne do przygotowania wypracowania zadanego w szkole. Trafiła na tekst w pełni poświęcony tematowi zadanego wypracowania. Zastanawiała się, czy nie skopiować go w całości i oddać jako własne wypracowanie. Film zostaje przerwany w momencie wyboru: oddać tekst jako własny? opracować własny tekst na podstawie wiedzy z książek i Internetu? Użytkownik kursu zdecydował, którą opcję zakończenia wybierze w pierwszej kolejności: Opcja 1: Prawda o skopiowaniu pracy z Sieci wychodzi na jaw. Opcja 2: Własna praca zostaje oceniona dobrze i uczeń ma satysfakcję ze zdobytej w uczciwy sposób wiedzy.

• Moduł VI – Komputeromania

Bohater modułu spędza bardzo dużo czasu, korzystając z Internetu. Cierpią na tym jego relacje ze znajomymi. Właśnie planowany jest wspólny weekendowy wyjazd. Film zostaje przerwany w momencie wyboru: spędzić weekend ze znajomymi? zostać w domu i spędzić weekend przed komputerem, grając w grę? Użytkownik kursu będzie miał możliwość zdecydowania jak zakończy się film: Opcja 1: Pełen atrakcji wspólny wyjazd, podczas którego znalazł się również czas na zabawę przez Internet. Opcja 2: Zmęczony po weekendzie przed komputerem bohater spotyka rozentuzjazmowanych po wyjeździe kolegów.

• Moduł VII - Na koniec

Podczas kursu uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze zagrożenia internetowe, z którymi można się spotkać w sieci. Aby bezpiecznie surfować po sieci należy zdawać sobie sprawę z czyhających tam zagrożeń.