Nawigacja

 


Cyberprzemoc w pytaniach i odpowiedziach

 

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją dotyczącą cyberprzemocy. Znajdziesz w niej informacje, na czym ta forma przemocy polega oraz co możesz zrobić, gdy Ty lub Twój kolega/ koleżanka jej doświadczy.

Cyberprzemoc


 

Kilka sposobów na wyciszenie się i zadbanie o własne samopoczucie

Pod poniższym linkiem znajdziedzie kilka ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych, które można wykorzystać w chwili niepokoju czy stresu, by uspokoić się, wyciszyć, skoncentrować.

Zrelaksuj się wink  Zadbaj o siebie


 

Jak zadbać o zdrowie w czasie epidemii?

Rzeczywistość spłatała nam figle i sporo się pozmieniało. Wielu z Was może czuć się w tym czasie zdezorientowanym, przestraszonym, a może zdenerwowanym, rozżalonym czy przygnębionym. To zupełnie naturalne i zrozumiałe w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Jak jednak nie utonąć w gąszczu napływających zewsząd coraz to nowych informacji i zadbać o siebie? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

1.Pierwszym krokiem, który pomoże uchronić się przed błędnym kołem zmartwień, lęków i czasami niepotrzebnego strachu jest ograniczenie czytania, słuchania, oglądania doniesień medialnych na temat obecnej sytuacji. Pozwoli to Wam na zachowanie spokoju, zminimalizowanie stresu i nie myślenie w kółko o jednym i tym samym. Umiar i rozwaga będą teraz naprawdę dobrym wyborem.

2. Drugim krokiem, który może przybliżyć Was do lepszego samopoczucia jest trzymanie się swojego stałego schematu dnia. Wstańcie rano, zjedzcie śniadanie, ubierzcie się, przygotujcie się tak, jak to zwykle robicie i przystąpcie do swoich obowiązków, Nie zapominajcie też o przyjemnościach i przerwach podczas zadań, które czekają Was danego dnia.

3. Miejsce, w którym pracujecie również jest ważne, dlatego zadbajcie o porządek, wyciszcie telefon, przewietrzcie pokój, Odchodźcie od biurka, żeby trochę się poruszać. 

4. Pamiętajcie o rozmowie. Uważna obecność bliskich nam osób, jeśli tylko jest możliwa, może wnieść wiele dobrego.  Kontaktujcie się też między lekcjami ze swoimi znajomymi, tak jakbyście spędzali szkolną przerwę i pogadajcie o czymś, co Was odciąża lub jeśli chcecie podzielcie się Waszymi przeżyciami, a być może łatwiej będzie dostrzec, że nie jesteście w tym sami – wszystkich nas spotkała teraz ta sama sytuacja.

Powyższe wskazówki zostały opracowane w oparciu o artykuł Jak zadbać o zdrowie w czasie epidemii i gdzie szukać pomocy? znajdujący się na stronie 116111.pl


 

Co poradzić na niepokój i stres?

W czasie, kiedy mierzymy się z nową rzeczywistością naznaczoną ograniczeniami, dodatkowymi obowiązkami i lękiem, szybciej odczuwamy obciążenie psychiczne i fizyczne. Poszukajmy zatem czegoś, co wyciszy umysł i rozluźni ciało. Zadbajmy o siebie. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak to zrobić.

1. Ćwiczenie oddechowe

To jedna z popularnych technik relaksacyjnych. Nie wymaga sprzętu ani specjalnego miejsca. Wystarczy usiąść lw wygodnej dla nas pozycji lub też położyć się, skoncentrować swoje myśli na oddechu według jednej z technik. Warto też wypróbować tzw. oddychania przeponowowego - kierujemy wtedy wdychane powietrze do przepony tak, by unosił się nasz brzuch, a nie klatka piersiowa.
Do przetestowania proponuję prostą technikę  "4-7-8"
    Wdychaj powietrze nosem licząc powoli od 1 do 4.
    Następnie zatrzymaj wdech licząc znów od 1 do 7.
    Wypuść powietrze (ustami) licząc do 8.
    Wystarczy powtórzyć te sekwencje 4 razy.

Tutaj przydatny link do 10 minutowej sesji oddychania:  https://youtu.be/aXItOY0sLRY

2. Wizualizacja

Kolejna z bardzo popularnych technik relaksacyjnych polega na świadomym wywoływaniu w naszym umyśle pozytywnego obrazu. Wystarczy zająć wygodne miejsce, skupić się i wsłuchać w tekst.  W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Tutaj przydatny link do odsłuchania treści:  https://youtu.be/uqD69G2Oinw

3. Kolorowanki antystresowe

Dzięki kolejnej z technik relaksacyjnych z pewnością oderwiesz się od codziennych trosk. W tym sposobie nie ma żadnych zasad, po prostu weź kredki i koloruj!

Tutaj przydatny link do pobrania przykładowych kolorowanek (w Internecie i księgarniach sporo rodzajów z podziałem dla
dzieci i dla dorosłych)  https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/antystresowe/


 

5 maja - Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełosprawnych

5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce organizowany jest on, jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Randez-vous de la Dignite („Spotkanie z godnością”).

Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania, przed którymi stają na codzień osoby z niepełosprawnością.

https://images.app.goo.gl/5TbfcYzvRmHxwLCS7


 

Jak ty to widzisz? O empatii słów kilka

Empatia jest sposobem widzenia i rozumienia świata w taki sposób, jak spostrzega go druga osoba. Jest zdolnością do wczuwania się w stan emocjonalny, przeżycia i system odniesienia innego człowieka. 

Tę umiejętność w większym lub mniejszym stopniu posiada każdy z nas. Dzięki niej potrafimy zrozumieć uczucia drugiej osoby, przyjąć czyjś punkt widzenia, zrozumieć, dlaczego ktoś zachowuje się tak, a nie inaczej. Pomaga nam to w budowaniu wartościowych relacji z innymi, darzeniu się wzajemnym szacunkiem i lepszym zrozumieniu, jak również radzeniu sobie z różnymi sytuacjami.

Zapraszam do do obejrzenia poniższej prezentacji, dzięki której dowiesz się skąd właściwie się ta empatia bierze oraz jak ją rozwijać.

O empatii słów kilka laugh


 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mizerowie
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mizerowie, ul. Nadrzeczna 31
  • (32) 2122287

Galeria zdjęć